אישור נוטריוני – כמה עולה ומה ההליך?

מהו אישור נוטריוני עם חותמת נוטריון וסרט אדום? מתי צריך אותו? מה התהליך לקבל אישור נוטריון? כמה הוא עולה?

מהו אישור נוטריוני?

אישור נוטריוני (באנגלית: Notarizatio) הינו תהליך בו עורך דין שהינו נוטריון מוסמך מאמת את תוכן מסמך ומזהה את החתימה עליו כאמיתית. חותמת הנוטריון והאישור שלו משמשים כעד במקרים בו נדרש אישור רשמי ומוסמך של מסמך בעל תוקף ייחודי. האישור הנוטריוני מכיל מידע על תאריך, שעה ומקום חתימת המסמך, ועל כך שהוא נבחן על ידי הנוטריון. מחיר אישור נוטריון נקבע ע"י משרד המשפטים.

האישור מוכר כרשמי ומוסמך בפני הרשויות השונות. כדי לתת לו תוקף בפני רשויות בחו"ל מוסיפים אישור אפוסטיל.

מהו אישור אפוסטיל?

אישור אפוסטיל (באנגלית:Apostille ) הוא תהליך בו מוסמך רשמי מאמת את תוקפו של מסמך רשמי, כגון תעודת לידה, רשיון נהיגה, תעודת רישום נישואין ועוד. אישור אפוסטיל משמש בניהול הרשמים של המדינה ממנה נפתח המסמך, והוא מבטיח את תוקפו הבינלאומי של המסמך במדינות אחרות.

בדרך כלל, אישור אפוסטיל מופיע כחותמת המאשרת של מוסד רשמי, כגון משרד החוץ או המשפטים, את שמות הגורמים של האישור ואת החתימות של המשרד והנוטריון.

אישור נוטריון – תוקף אישור נוטריון

אישור הנוטריון נותן תוקף משפטי למסמך בהליך מנהלי או משפטי, ללא צורך במתן ראיות נוספות.

לרוב נדרש אישור נוטריוני, כחלק מהליכים המשפטיים והמנהליים. נוטריונים רשאים על פי חוק הנוטריון להעניק תעודות שונות כגון תעודת תרגום, תעודת ייפוי כוח, תעודת העתק ועוד. קבלת אישור נוטריוני למסמך יהפוך אותו לתקף משפטי.

כך למשל בייפוי כוח כללי או לביצוע עסקאות מקרקעין אשר טעונות רישום בטאבו, ייפויי הכוח הללו תקפים רק אם אומתו ע"י נוטריון, וזאת בשל ההשלכות הנובעות ממתן ייפויי כוח מסוג זה.

מיהו נוטריון

נוטריון הוא עורך דין שמוסמך לאשר אמיתות מסמכים וכן זהות החותמים לפניו. הוא היחיד אשר מוסמך לאשר נכונות תרגום עבור גופים רשמיים ובתי משפט. את האישור הוא נותן באמצעות חותמת מתכת אדומה עם שמו והמילה נוטריון.

כדי להיות נוטריון, עליו להיות אזרח ישראלי, להוכיח חברות של לפחות 10 שנים בלשכת עורכי הדין, לא הורשע בעבירה פלילית הכרוכה בקלון, לא הורחק או הושעה מחברות בלשכת עורכי דין בישראל לפי פסק דין חלוט בהליך משמעתי. כמו כן הוא עבר קורס נוטריונים בלשכת עורכי הדין, וקיבל אישור הוועדה לרישוי נוטריון במשרד המשפטים.

מחיר אישור נוטריוני – כמה זה עולה?

מחיר אישור נוטריון נקבע בהתאם להנחיות משרד המשפטים. אסור לגבות יותר או פחות מתעריף הנוטריון העדכני. לשכר הטרחה מוסיפים מע"מ. לטבלת תעריפי שכר טרחת נוטריון – לחץ כאן >>>

תהליך קבלת אישור נוטריון

  1. פניה למשרד הנוטריון בטלפון, במייל, בוואטסאפ או בטופס.
  2. לתרגום נוטריוני – סריקת המסמכים והעברתם לנוטריון.
  3. קבלת הצעת מחיר, ואישורך.
  4. הכנת התרגום במהירות ודייקנות.

תעודת תרגום נוטריונית

אישור תרגום נוטריוני מקוון הוא מסמך רשמי שמאשר שהתרגום תואם, נכון ונאמן למקור. לדוגמה, אישור תרגום מסמכים על ידי נוטריון, מאשר רשמית שהוא נכון ומתאים למקור.

מי שרוצה ללמוד בחו"ל להוכיח נכונות מסמכים כמו תעודת בגרות, תעודת לידה וכדומה. אנשים שצריכים לעבוד בחו"ל זקוקים לאישור נוטריוני לתרגום דרכון, תעודה פלילית מהמשטרה, אישורי מס וכו'. יורשים שצריכים לממש את נכסיהם של הנפטר בחו"ל כגון קרקע, כסף בחשבונות בנק וכדומה, נדרשים לספק חתימת נוטריון על תרגום צו צוואה, צו ירושה או החלטות בית משפט.

מהי תעודת תרגום נוטריונית?

מסמכים ותעודות כגון פסק דין, אישור מיסים, תעודת לימודים שצריך להגיש לרשות או מוסד בחו"ל מחייבים אישור לתרגום מעברית לאנגלית או שפה אחרת. כך לדוגמה, מי שמעוניין להגר מהארץ או ללמוד באוניברסיטה בחו"ל, חייב להוכיח שהמסמכים מתורגמים נכון, וזאת באמצעות תרגום נוטריוני למסמכים כגון תעודת נישואין, תמצית רישום, תעודות לידה, תעודת פטירה, ובמקרים של רישום ללמוד בחו"ל, יידרש להוכיח נכונות תרגום תעודת בגרות, תעודת הלידה וכו'; אנשים המעוניינים לעבוד במדינה זרה זקוקים לאישור נוטריון לתרגום דרכון, תעודת יושר מהמשטרה, אישורי מס וכדומה; במקרה שיורשים חשבונות בנק, זכויות שונות או נכסים במדינה זרה ומעוניינים לממש את העיזבון של המנוח בחו"ל, כגון נדל"ן, מניות בחברות, זכויות פנסיה, כספים בבנקים וכדומה, צריך להציג חתימת נוטריונית על תרגום צו הצוואה, צו הירושה או החלטות בית משפט בצירוף חותמות אפוסטיל המאפשר הצגת התעודות בפני רשות ציבורית וממשלתית במדינה זרה ולא רק במדינת ישראל.

אילו סוגי תעודות נוטריון יש?

סמכויות נוטריון מפורטות בסעיף 7 לחוק כדלקמן:

לאמת חתימה על מסמך;

להפיק אישור שהחתימה על מסמך, מטעם אחר, הוסמך לעשות כן;

לאשר את נכונותו של עותק של מסמך;

לאשר נכונות תרגום מסמכים;

לקבל ולתת אישור תצהיר או הצהרה אחרת;

לאשר שאדם מסוים חי;

כדי לאשר את נכונות רשימת המלאי;

לערוך העדת מסמך סחיר;

לערוך מסמכים או לבצע פעולות אחרות כאשר עריכה או ביצוע הפעולה על ידי נוטריון נדרשת או אפשרית על פי דין, לרבות דיני ארץ זרה, או לפי מסמך אחר;

להשתמש בסמכויות נוטריון לפי כל חוק אחר;

לאשר חתימות על הסכם ממוני בין בני זוג, שנערך לפני הנישואין.

אישור נוטריוני בשפה זרה

סעיף 9 לחוק הנוטריונים, תיקון מס' 5, התשנ"ד-1993 קובע כי אישור נוטריון יעשה בעברית או בערבית; אם המסמך מיועד לשימוש בחו"ל, לרבות ייצוג של מדינה זרה בישראל, רשאי הנוטריון, לבקשת מבקש האישור, לערוך אותו באנגלית או בשפה אחרת, בנוסף לעברית או ערבית.

צור קשר
על הכותב

משרד "דה בסט נוטרי" חרת על דגלו שירות מהיר,  נוח ואמינות בלתי מתפשרת.

תלחצו על "צור קשר" וגם אתם תיהנו מחוויית שירות שלא הכרתם.

באותו נושא